Stryker Avrupa
Danışmanlar için Seyahat ve Konaklama Politikası

Stryker Avrupa, Danışman için yapılan tüm seyahat ve konaklama (konaklama ve yemekler) düzenleme ve ödemelerinin Stryker’ın dürüstlük ilkeleriyle tutarlı olmasını ve geçerli tüm kanuni ve etik şartlara uygun olmasını sağlamak amacıyla işbu Politikayı hazırlamıştır.

1 Havayolu Seyahati

 1. Şirket, Danışmanın danışmanlık hizmetlerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyması halinde makul çerçevede havayoluyla seyahat yapmasını sağlayabilir.
 2. Stryker için seyahate çıkacak Danışmanın uçak biletleri, Stryker’ın çalıştığı seyahat acentesi vasıtasıyla satın alınacaktır. Biletlerin ücreti peşinen Stryker tarafından ödenip biletler Danışmana gönderilecektir.
 3. Seyahat Sınıfı. Stryker için seyahate çıkan bir Danışman, altı (6) saatten az süren her bir uçuş için ekonomi sınıfında bir (1) adet gidiş dönüş uçak bileti veya altı (6) saat veya daha uzun süren uçuşlar için (bağlantılar da dahildir) bir (1) adet gidiş dönüş business sınıfı uçak bileti alabilir.
 4. Seyahat Süresi. Stryker, danışmanlık hizmetlerinin süresinin ötesinde konaklamayı kolaylaştıracak havayoluyla seyahat düzenlemelerine girişmeyecektir. Danışman, danışmanlık hizmetlerinin başlayacağı günden daha erken bir günde uçamaz ve danışmanlık hizmetlerinin sona ereceği günden daha geç bir günde ayrılamaz.
 5. Kişisel seyahat. Stryker, Danışmanın kendi kişisel seyahatleri veya bu seyahatlere ilişkin masrafları için kendisi veya üçüncü şahıs hizmet sağlayıcıları üzerinden gereken işlemleri (örneğin düzenleme, bilet ayırtma, ödeme vb) yapmayacaktır.

2 Konaklama

 1. Danışmanın danışmanlık hizmetlerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyması halinde Strşmer, danışmanlık hizmetlerinin süresi boyunca makul ve bütçeye uygun bir otelde (örneğin 5 yıldızlı oteller, butik/ lüks oteller veya sahillerdeki oteller hariçtir) tek (1) kişilik oda ayırtıp Danışmana sunabilir.
 2. Danışmanın danışmanlık işini yerine getirmek için ihtiyaç duyacağı sayıda gece için konaklama sağlanacaktır. Gecelik konaklamalar danışmanlık hizmetlerinin başlamasından önceki geceden daha erken bir tarihte başlayamaz ve danışmanlık hizmetlerinin son gününün gecesinden daha geç bir güne uzayamaz.
 3. Otel, danışmanlık işinin yapılacağı yere çok yakın bir muhitte bulunmalıdır.
 4. Otel odası ve vergi tutarları genellikle Stryker tarafından peşin ödenecektir. Danışman, isteğe bağlı harcamalar için otele giriş yapması sonrasında kredi kartı kullanmalıdır.

3 Yemekler

 1. Danışmanın Stryker için danışmanlık hizmetleri vermek üzere evinden uzak yerlere seyahat etmesi halinde Stryker yemek ücretlerini ödeyebilir.
 2. Stryker’ın ödemesini yaptığı veya Danışmana sağladığı yemekler, ara ara düzenlenen, ılımlı ve makul yemekler olmalıdır (Örneğin, üst kademe veya lüks bir restoranda olmamalıdır).
 3. Çoğu danışmanlık hizmetleri sırasında, yemeklerin çoğu, bir toplantı programı dahilinde verilmektedir. Bunun gibi haller haricinde, Stryker, toplantı programı dahilinde sunulmayan her bir öğün için belirli bir tutara kadar ödeme yapabilir. Danışmana sağlanan veya ödemesi yapılan yemeklerin kişi başına bedeline dair limit (içkiler, ipuçları ve vergiler dahildir), yemeğin gerçekleştiği ülke için belirlenmiş maksimum yemek limiti dahilinde olmalıdır (Bakınız https://stryker.com/content/dam/stryker/legal/pdfs/Meal%20limits%20global%20list.pdf).

4 Karayoluyla Ulaşım

 1. Stryker, Danışmanın danışmanlık hizmetlerini yerine getirmesi için gereken durumlarda makul ölçüde gidiş dönüş karayoluyla ulaşımı sağlayabilir. Karayoluyla ulaşım kapsamına taksiler veya araç hizmetleri de dahildir. Danışmanın şahsi otomobilini kullanması halinde Stryker, müştereken kabul edilmiş olan kanuni kilometre başına geri ödeme ücretini ödeyebilir.
 2. Avrupa’da birinci sınıf banliyö trenleriyle seyahate izin verilmektedir.
 3. Orta sınıf otomobillerin kiralanmasına izin verilmektedir.
 4. Stryker, Danışmanın mutabık kalınan danışmanlık hizmetlerinin süresi için ödemek zorunda olduğu park ücretlerini ödeyebilir.

5 Kişisel masraflar ve eğlence masrafları

 1. Kişisel harcamalar, Danışmanın kişisel sorumluluğu altındadır. Bunlar arasında sadece sayılacaklarla sınırlı olmamak kaydıyla minibar masrafları, filmler ve isteğe bağlı sair harcamalar yer almaktadır.
 2. Çamaşır Yıkama Hizmetleri sadece danışmanlık hizmetlerinin süresinin uzaması neticesinde (bir hafta veya daha uzun bir süre) ödenecektir..
 3. Eğlence masrafları Danışmanın sorumluluğu altındadır. Stryker, Danışman için herhangi bir eğlence etkinliğine dair düzenleme, yer ayırtma veya ödeme yapılmasını sağlayamaz. Eğlence etkinlikleri arasında sadece sayılacaklarla sınırlı olmamak üzere kayak, golf, tenis, botla gezinti, müzeler, kentin gezilmesi, şehir turları, spor ve kültür etkinlikleri yer almaktadır.

6 Danışmanın eşi veya diğer misafirleri için masraflar

 1. Stryker ve Stryker çalışanları (veaya seyahat acentesi gibi Stryker’ı temsil eden sair bir gerçek kişi veya şirket), (Danışman konuğun masraflarını ödese dahi) Danışmanın eşleri, çocukları veya diğer misafirleri için seyahat, konaklama veya diğer türlü masraflar kapsamına giren işleri yerine getirmezler (örneğin düzenleme, yer ayırtma ve/ veya ödeme işlemleri),

7 Masraf raporları ve geri ödemeler

 1. Stryker’ın bir satıcıya doğrudan ödeme yapamaması ve Danışmanın da danışmanlık hizmetlerini yerine getirmek için yapmak zorunda olduğu seyahat/ konaklama masraflarını kendi ödemesi (örneğin danışmanlık hizmetlerinin sunulacağı yere taksiyle gitmesi) halinde, Danışman masrafı talep edebilir; şu kadar ki:
 • Bu süreç işbu politikaya uygun olmalıdır;
 • Seyahat masrafları Stryker tarafından peşinen ödenmiş olmalıdır;
 • Danışman, masraf faturasını (örneği işbu Sözleşmenin ekinde yer almaktadır) beraberinde ayrıntılı dökümlü makbuzların orijinal suretleriyle ve bu masrafların niye yapıldığına dair bir açıklama notuyla birlikte Stryker’a sunmalıdır.

8 Avans Ödeme Yoktur

 1. Stryker, beklenen masrafların karşılanması amacıyla Danışmana avans ödeme yapamaz.